چهارشنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1388 @ 10:58 ب.ظ

جومونگ

امپراطور جومونگ

پادشاه دانگمیونگ (متولد ۳۷-۱۹ قبل از میلاد ) یا به طور کامل دانگمیونگ سئونگ وانگ که با اسم زمان تولدش جومونگ نیز معروف است، موسس امپراتوری گوگوریو می‌باشد. گوگوریو در میان نخستین سه امپراطوری کره، شمالی‌ترین آنها محسوب می‌شد. درلوح سنگی گوانگائتو از او با نام چومووانگ به معنی پادشاه چومو و در ۲ کتاب تاریخی سامگوک ساگی و سامگوک یوسا از او با نام جومونگ و عنوان گو یاد شده‌است. همچنین در کتاب سامگوک ساگی از او با نام چومونگ یا سانگائی نیز نام برده شده‌است. در سایر نوشته‌های بدست آمده او با نام‌های چومونگ ، جونگمو یا دومو معرفی شده‌است.۱


تولد

افسانه تاسیس گوگوریو برگرفته از متون کهن کره از جمله لوح سنگی گوانگائتو می‌باشد. معروفترین متن شناخته شده با اندکی تغییرات از سامگوک یوسا، "سامگوک ساگی و دانگمیونگ سئونگ وانگ پیئون از دانگ گوک ایسانگ گوکجیپ بدست آمده‌است.

بحث‌های مختلفی بر سر آنکه پدر واقعی او چه کسی بوده به وجود آمده‌است، در بعضی از متون کره، جومونگ را پسر هه موسو (解慕漱:به معنی پسر آسمان) و یوهوا (柳花:به معنی دختر خدای رودخانه هابک) توصیف کرده‌اند.

گفته شده‌است که هه موسو با یوهوا در زمانی که او در کنار رودخانه در حال حمام کردن بود آشنا شده‌است، اما خدای رودخانه هه موسو را قبول نکرد و او به آسمان برگشت. خدای رودخانه یوهوا را به اوبالسو (優渤水) تبعید کرد، مکانی که او با پادشاه دانگ بویو، گوموا آشناشد و صیغه او گردید. یوهوا که توسط نور خورشید باردار شده بود، تخمی را بدنیا آورد.۲ گوموا سعی کرد تا تخم را نابود کند سپس سعی کرد تا تخم را به حیوانات بخوراند، اما حیوانات به جای خوردن آن، از تخم محافظت کردند تا صدمه نبیند. در نهایت گوموا تخم را به یوهوا برگرداند و از درون تخم پسری به دنیا آمد که جومونگ نامیده شد و در زبان کره‌ای به معنی کماندار ماهر است.

[ ترک دانگ بویو

جومونگ برای مهارت استثنایی که در تیراندازی داشت، معروف بود.سرانجام، به خاطر حسادت پسران گوموا، جومونگ مجبور به ترک دانگ بویو شد.برطبق افسانه، درهنگام فرار با اسبش به رودخانه‌ای خروشان رسید، لاک پشتهاو جانوران آبزی یر سطح آب آمدند و یک پل ایجاد کردند.۳ هنگامیکه او به سرزمینی که در جنوب رودخانه قرارداشت وارد شد، او مورد استقبال "Go Museo Dangun" فرمانروای جولبون(که همان باک بویوبود ) قرار گرفت. "Go muso" می‌دانست که جومونگ یک مرد معمولی نیست و دخترش سوسونو را به عقد او درآورد. بعداز مرگ "Go Museo" در ۳۷ قبل از میلاد، جومونگ هفتمین "Dangun" باک بویو گردید.او تمام ۵ قبیله جولبون را با یکدیگر متحد کرد و یک کشور پادشاهی متمرکز به وجود آورد.

[ اولین پادشاه گوگوریو

در سال ۳۷ قبل از میلاد، جومونگ، گوگوریو را تاسیس نمود و اولین "پادشاه بزرگ" گوگوریو شد.درطی همان سال، پادشاه قبیله بیریو "Songyang"پس از دریافت کمک جهت شکت قبیله "malgal" که مورد حجوم آنها قرار گرفته بود، تسلیم جومونگ شد. درسال ۳۴ قبل از میلاد، "Jolbon-Seong" اولین شهر پایتخت گوگوریو همراه با قصر امپراتوری تکمیل شد.۴ سال بعد و در سال ۲۸ قبل از میلاد، جومونگ ژنرال "Bu Wiyeom" را جهت تسخیر پادشاهی اوک جی فرستاد. در طی همان سال، مادرجومونگ، یوهوا، در قصر دانگ بویو درگذشت و برای او یک مراسم خاکسپاری درحد یک ملکه گرفتند درحالیکه فقط او یک صیغه سلطنتی بود. جومونگ یک فرستاده و هدایای فراوانی جهت قدردانی از سخاوت پادشاه گوموا، برای اوارسال نمود. در سال ۱۹ قبل از میلاد، همسراول جومونگ، یه سویا همراه پسرش، یوری ، دانگ بویو را ترک کرد و وارد گوگوریو شد.۴ یه سویا، امپراطیس شد. سوسونو همسر دوم جومونگ به علت فشارهای وارده و همچنین ترس از موقعیت پسرانش در آینده گوگوریو تصمیم به ترک آنجا گرفت. سوسونو، گوگوریو را همراه ۲ پسرش و تعدادی از مردم ترک کرد و آنها را به سمت جنوب شبه جزیره کره، مکانی که در حال حاضر کره جنوبی در آن قراردارد، رهبری کرد. جومونگ اولین پسرش یوری را به عنوان ولیعهد معرفی نمود و او را وارث تاج وتخت کرد.

مرگ و جانشین

چومانگ در سال ۱۹ قبل از میلاد، در سن ۴۰ سالگی درگذشت.۵ شاهزاده یوری که ولیعهد نیز بود، پدرش را در یک قبر هرمی شکلی دفن نمود و پس از مرگ به او نام چومو سئونگ وانگ را اهدا نمود.

[ میراث

قلمرو پادشاهی گوگوریوی جومونگ، سرانجام توسعه پیدا کرد و به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شد. گوگوریو به مدت ۷۰۵ سال باقی ماند و در این مدت ۲۸ پادشاه از خانواده سلطنتی گو بر آن حکمرانی کردند تا اینکه توسط نیروهای متحد تانگ-سیلا مورد هجوم قرار گرفت. امروزه فرزندان جومونگ از لقب گو در نام خانوادگی خود استفاده می‌کنند.

در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۶، شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی کره جنوبی، درام تاریخی و پرطرفدار ۸۱ قسمتی افسانه جومونگ را تولید و پخش نمود.

خانواده

 • پدر: هه موسو
 • مادر: یوهوا
 • پدرخوانده: گوموا، پادشاه بویو
 • همسر اول: یه سویا

فرزند از همسر اول: پادشاه یوری

 • همسر دوم: سوسونو

فرزند از همسر دوم: بیریو و پادشاه اونجو

منبع :http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B4%D8%A7%D9%87_%D8%AC%D9%88%D9%85%D9%88%D9%86%DA%AF


نام بازیگران افسانه جومونگ
پنجشنبه، 8 اسفند هزار و سیصد و هشتاد و هفت

 • سونگ ایل گوک (송일국) شاهزاده جومونگ (주몽)
 • هان های جین (한혜진) بانو سوسانو (소서노)
 • کیم سئونگ سو (김승수) شاهزاده تسو (대소)
 • جئون کوانگ یول (전광렬) امپراتور گوموا (금와)
 • اُه یون سو (오연수) بانو یوها (유화)
 • کیون (견미리) ملکه ون هو (원후)
 • سانگ جی هیو (송지효) بانو یسوا (예소야)
 • کیم بیونگ کی (김병기) یوننتابال (연타발)
 • جین هی کیونگ (진희경) یومیول (여미을)
 • هو جون هو (허준호) ژنرال همو سو (해모수)
 • ون کی جون (원기준) شاهزاده یونگ پو (영포)
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد